Galeria

Kowalstwo artystyczne galeria

Zapraszam do galerii. Poznają tu Państwo niektóre z moich realizacji, przykłady prac kowalskich – użytkowych i artystycznych. Znajda tu Państwo balustrady kute – schodowe i antresole, ogrodzenia kute – bramy, furtki i przęsła ogrodzeniowe, balkony kute, rzeźby oraz inne przykłady prac kowalskich, takich jak ozdobna obudowa studni, szachy czy repliki gotyckich kandelabrów i przeszklone drzwi, które miałem przyjemność wykonać do zamku Steindorf w niemieckiej Bawarii.

galeria kowalstwo artystyczne

galeria kowalstwo artystyczne

 

Mam nadzieję rozwijać tę galerię, aby stała się miejscem, gdzie będzie można znaleźć przykłady jak najszerszego zastosowania kowalstwo artystycznego. Bo detale kowalskie sprawdzają się w przeróżnych zastosowaniach – mogą być samodzielnymi przedmiotami użytkowymi i ozdobnymi, lub też jedynie uzupełnieniem, dodatkiem, który w oryginalny sposób podkreśli wyjątkowość np. wnętrza, mebla czy innego detalu.

1

Kowalstwo artystyczne to nie tylko rustykalna stylistyka. Kuta stal pięknie sprawdza się również w nowoczesnych projektach. Surowość faktury kutej stali dobrze współpracuje z minimalistyczną architekturą wnętrz, surowością nowoczesnego wzornictwa.

Praca kowala nie ogranicza się do wtórnego odtwarzania ustalonych wzorów. Oprócz kunsztu, który rozumiem jako znajomość technik kowalskich i materiału, bardzo ważna jest kreatywność, szukanie nowych rozwiązań, nowych kształtów i faktur stali. Wielką sztuka jest stworzyć swój własny styl, rozpoznawalny przez klientów jak i innych artystów kowali. Bo twórczo można rozwijać wszystkie style – klasyczne, secesyjne, nowoczesne. Niektórzy artyści kowale (choć nie zdarza się to w Polsce) specjalizują się w jednym stylu, tworząc niepowtarzalne prace, rozpoznawalne przez ich klientów jak i innych kowali.

Galeria kowalstwo artystyczne – Polecam prace mojego znajomego z Seattle – Davida Tuthilla

Jednym z najbardziej znanych na świecie artystów kowali jest Claudio Bottero. Jego prace, zamawiane przez klientów na całym świecie, są podziwiane i analizowane przez kowali wszędzie, gdzie tylko docierają zdjęcia z jego realizacjami. Zapraszam również do zapoznania się z jego stroną internetową.

Takie realizacje są wspaniałą inspiracją do tworzenia innych, niepowtarzalnych prac. Tylko inspiracją, ponieważ kopiowanie, czy naśladowanie prac innych kowali jest moim zdaniem niedopuszczalne – ze względu na prawa autorskie do indywidualnego dzieła.