Inne

Inne kowalstwo

Kowalstwo daje nieograniczone możliwości, zwłaszcza, gdy autor pozwoli sobie na zabawę i nie ogranicza swojej wyobraźni. Bo – jak można rzec – z metalu można wszystko… Chciałbym pokazać tutaj niektóre z moich wyrobów, które nie mieszczą się w innych kategoriach. Są po prostu inne. A tych innych zastosowań, jakie daje ręczne kucie jest mnóstwo – od wyposażenia wnętrz, wystroju ogrodu, po mniejsze przedmioty użytkowe bądź wyłącznie ozdobne – jak szachy, czy inne nieużytkowe, albo bardzo funkcjonalne przedmioty codziennego użytku.

Granica tego, co daje kowalstwo, co można wykonać z ręcznie kutego metalu jest wyłącznie wyobraźnia.

 

 

 

 

Przykładem innego zastosowania kowalstwa są szachy – gra, której pionki i plansza mogą być wykonane niezliczoną ilość sposobów.

Obecnie to niecodzienne, ale niegdyś normalnym było tworzenie przedmiotów użytkowych w sposób ozdobny – czasami aż za nadto – patrząc nie tylko na przeznaczenie i funkcjonalność ale na stronę estetyczną. Takim przykładem mogą być studnie – obecnie miejsca nieużytkowe, a jedynie ozdobne – bieżąca woda w kranach wyparła jednak czasami niełatwą w obsłudze „dziurę w ziemi”. Miałem jednak przyjemność wykonać kutą obudowę studni, jakie dawniej często pojawiały się przy pałacach, dworach czy zamkach. Dawniej dbano nie tylko o użytkowość, ale również o estetykę każdego ważnego miejsca. Obecnie można zamówić sobie ozdobne kurki w kranach… Ale to chyba nie to samo… Studnia znajduję się w Pałacu Gruszów

Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne