Rzeźby kute

Rzeźby kute

Rzeźby to zupełnie nie użytkowa strona kowalstwa artystycznego. Rzeźby kute mogą pięknie ozdabiać wnętrze jak i ogród. Kuty metal daje nieograniczone możliwości twórcze. Pozwala „bawić” się kształtem, kolorem, fakturą stali.

 

rzeźby kute

rzeźby kute

 

Duże formy rzeźbiarskie pięknie sprawdzają sie do ozdoby ogrodów i przestrzeni publicznych. Niezabezpieczona rzeżba kuta może rdzewieć, co jednak może być dużym atutem – różne odcienie rdzy świetnie komponują się z zielenią roślin. Rdzewiejąca stal, podobnie jak kamień czy drewno, czyli naturalne materiały doskonale komponują się z roślinnością – wieloma odcieniami zieleni, brązów czy zółci. Dlatego do wykonania rzeźb ogrodowych dobrze jest stosować stal Corten – to trudnordzewiejący stop stali, która świetnie sprawdza się np. na elewacjach nowoczesnych budynków. Powierzchnia tej stali delikatnie i powoli drzewieje, „pasywuje”, co zapobiega dalszej korozji, przez co rzeźba wykonana ze stali Corten jest praktycznie niezniszczalna.

Polecam internet jako niezgłębione źródło galerii, w których można podziwiać rzeźby kute.

Rzeźby kute to jedna z najciekawszych form, jakie może wykonać artysta kowal. Są to prace nieużytkowe – wyłącznie ozdobne. Nierzadko tworzone są wyłącznie dla przyjemności lub jako wyraz artystycznej wizji, jako chęć stworzenia obiektu oryginalnego i niepowtarzalnego, który pokazuje wrażliwość lub też postrzeganie artystyczne autora.